Gjalpi Shea në Kozmetikë

Gjalpi Shea është një yndyrë që nxirret nga arrat e pemës Shea Afrikane. Pemët Shea lulëzojnë natyrshëm në klimat e nxehta dhe të thata të brezit të savanës në Afrikën Perëndimore, nga Sudani në Senegal. Gjalpi Shea është përdorur në kozmetikë për kremra terapeutike për kujdesin e lëkurës për qindra vjet. Disa nga dëshmitë më të hershme të prodhimit të gjalpit Shea datojnë në shekullin XIV në fshatin Saouga.

Gjalpi Shea nxirret në mënyra të ndryshme, të rafinuar, të papërpunuar dhe të shtypur në të ftohtë, të cilat janë metoda krejtësisht të pastra dhe pa asnjë kimikat. Në formën e tyre natyrale, arrat piqen para se të pluhurosen dhe zihen. Vajrat që rezultojnë më pas përdoren për të krijuar kremra hidratues dhe të pasur me lëndë ushqyese.

Gjalpi Shea ka një qëndrueshmëri kremoze që e bën të lehtë të fërkohet në lëkurë. Ka një përqendrim të lartë të acideve yndyrore dhe vitaminave, duke e bërë atë një përbërës ideal për kozmetikë. Përveç zbutjes së lëkurës, ajo gjithashtu ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në zvogëlimin e skuqjes dhe enjtjes. Gjalpi Shea mund të ndihmojë në shërimin e dëmtimeve të lëkurës për shkak të plagëve dhe gërvishtjeve të vogla, duke zvogëluar inflamacionin. Gjalpi zbut lëkurën, duke e bërë këtë përbërës ideal për lëkurën e thatë. Meqenëse është një ekstrakt natyral yndyror, ndihmon në ripërtëritjen e lëkurës dhe shpesh konsiderohet si linja e parë e mbrojtjes në trajtimin e problematikave të ndryshme të lëkurës.

Gjalpi Shea është një ilaç natyral kundër plakjes që përdoret për të zvogëluar rrudhat, vijat e imta dhe pigmentimin që zakonisht shfaqen pas moshës 30 vjeç. Hidraton lëkurën, duke e lejuar atë të ruajë elasticitetin e saj.

Efektet Qetësuese të Kamomilit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Close
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Close
Categories